Černobyl

5. května 2008 v 16:25 | Boruuufka ♥ |  Other
Černobyl (ukrajinsky Чорно́биль, Čornobyl; rusky Черно́быль, Černobyl) je opuštěné město na severu Ukrajiny (Kyjevská oblast), poblíž hranic s Běloruskem v kraji zvaném Polesí. Protéká tudy řeka Pripjať.

Historie města sahá do roku 1193. Před kozáckými válkami to byl důležitý komunikační uzel a středisko obchodu, zvláště v 19. století, kdy zde převažovalo židovské obyvatelstvo (tehdy byl Černobyl také jedním z center chasidismu).

Roku 1977 byla 20 kilometrů severně od města dobudována Jaderná elektrárna Černobyl, proslavená dosud největší havárií jaderné elektrárny. Výbuch jednoho bloku elektrárny 26. dubna 1986 způsobil uvolnění velkého množství radioaktivních částic. Okolo 130 000 lidí z blízkého okolí bylo evakuováno. Ačkoliv je celá oblast stále radioaktivní a město oficiálně opuštěné, okolo sedmi set zejména starých lidí se přes nebezpečí rozhodlo vrátit do svého města.

V roce 2013, kdy bude radiace v okolí nižší, plánuje vláda Ukrajinské republiky začít s odstřelováním a rozebíráním města Pripjať a na jeho místě chce vybudovat nové město. V tomtéž roce hodlá začít budovat druhý sarkofág, který překryje původní nad 4. blokem. Má být ve tvaru oblouku, připomínajícím jakýsi tunel.
Začetli jste se? C.Č

Černobylská Havárie
Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986, v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Jde o nejhorší jadernou havárii v historii jaderné energetiky. Během riskantního pokusu tehdy došlo k přehřátí a následné explozi reaktoru a do vzduchu se uvolnil radioaktivní mrak, který postupoval západní částí Sovětského svazu, Východní Evropou a Skandinávií. Byly kontaminovány rozsáhlé oblasti Ukrajiny, Běloruska a Ruska, což si vyžádalo evakuaci a přesídlení asi 200 000 lidí. Přibližně 60 % radioaktivního spadu skončilo v Bělorusku. Nehoda zvýšila obavy o bezpečnost sovětského jaderného průmyslu, zpomalila na mnoho let jeho expanzi a zároveň nutila sovětskou vládu přehodnotit míru utajování. Nástupnické státy po rozpadu Sovětského svazu - Rusko, Ukrajina a Bělorusko dodnes nesou břímě pokračujících nákladů na dekontaminaci a léčení nemocí způsobených černobylskou havárií. Je obtížné přesně zaznamenat počet úmrtí způsobených událostmi v Černobylu - odhady se pohybují od desítek po stovky tisíc. Problém je stále široce diskutován a jeho dlouhodobým dopadům stále nebylo zcela porozumněno.
Můj názor→ Ti co jste viděli Silent Hill určitě pochopíte, je to fakt mazec, video doporučuju shlédnout ale né že mi tu omdlíte:(.
Zdroj→ wikipedia
Více→ Zde
Video→ ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Chceš vědět kolik boruuufek jsem už nasbírala?

CliCk!

Komentáře

1 đoOkie ..yOur Sbé<3 đoOkie ..yOur Sbé<3 | Web | 5. května 2008 v 16:30 | Reagovat

Ohh....tak to muselo byt fakt drsný nafilm raci čučet nebuu...

2 adelka adelka | Web | 5. května 2008 v 16:35 | Reagovat

wow xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.